
A přesně takové Cadillacy byly. Ale pěkně popořádku.
Michal také psal na blog další tematicky skvělé články - Československé vozy inspirované Amerikou a Proč jsou stará auta krásná?
Kde se vzal název Cadillac?
A. L. de la Mothe Cadillac byl francouzský cestovatel a badatel, který v roce 1701 založil město Detroit (stát Michigan).

A právě zde zakládá strojírenský podnik na výrobu automobilů Henry Martin Leland.
První nové automobily opouštějí jeho továrnu v roce 1902.
Leland tedy pojmenoval svůj podnik podnik po zakladateli města.
Další vývoj přední světové značky automobilů
V roce 1909 se stává značka Cadillac součástí koncernu GM Motors. Hlavní výrobní program je založen na kvalitě, modernosti a luxusu.
Počátkem třicátých let však v důsledku hospodářské krize klesá v USA životní úroveň a značka Cadillac prožívá těžké časy.
Nastává období rozmachu výroby levných lidových automobilů, kterými se Cadillac nikdy nezabýval. Ve třicátých a čtyřicátých letech (to se narodil Clint Eastwood) je Cadillac vozem podnikatelů, politiků, osob dobrého společenského postavení. Vozy této značky jsou pro běžného Američana nedosažitelné, jejich cena je příliš vysoká.

Zlatý věk Ameriky
Po druhé světové válce životní úroveň v USA prudce roste a s ním i motorizace zejména ve městech. Na počátku padesátých let má téměř každý obyvatel nějaký automobil, samozřejmě podle svých finančních možností. Mladí si pořizují spíše starší, ojeté vozy. Cadillac je symbolem luxusu, sen amerického motoristy 50. let.
I král musí mít svůj Cadillac
V březnu 1955 si kupuje svůj první Cadillac populární rock'n'rollový zpěvák Elvis Presley. Je to model Fleetwood Sixty Special, růžový s bílou střechou. Presley se stává marketingovou tváří značky a do své smrti se ještě stane majitelem dalších vozů Cadillac.

Výbava vozů je špičkovou záležitostí
Výrobce těchto vozů se dostává do popředí amerických médií také pro technický pokrok a progresivní technická řešení.
V polovině padesátých let patří vozy Cadillac mezi technickou špičku nejen díky modernímu designu, ale také vysoké automatizaci řady ovládacích prvků ve vozech.
Objevuje se elektrické ovládání oken, klimatizace, samočinné vyrovnávání volantu, rádio s dobrým zvukem je samozřejmostí lepších vozů té doby.
Cadillac nezaostává ani v otázce použitých materiálů
Nárazníky a okrasné lišty, stejně tak olemování interiéru je provedeno v prvotřídním chromu na kvalitní oceli. Někde je použita i leštěná nerez. Čalounění vozů Cadillac je pochopitelně celé v kůži krásných barevných odstínů.

I přes svou popularitu a vysokou životní úroveň jsou vozy stále drahé, poměrně náročné na údržbu a objevují se časté poruchy ve složité automatice.
Od konce 60. let má Cadillac okrajovou ale trvalou pozici na trhu
Pro značku Cadillac jsou obdobím největšího prodeje a věhlasu padesátá léta. S nástupem šedesátých let se pozvolna vrací trend lidovějších vozů bez složitých automatických prvků a okázalého designu.
Značka vyrábí luxusní vozy dodnes, její význam je však spíše okrajový a v dnešních Spojených státech nepatří k zvláště vyhledávaným. Přesto nemá špatnou pozici na trhu právě pro tradici luxusu a moderního designu. Cadillac je výrobcem, který jde s dobou.
Což takhle koupit si Cadillac
První Cadillac Elvise Presleyho shořel, ale nedávno byl vydražen jeden z vozů této značky, který také vlastnil. Nové vozy Cadillac lze u nás koupit v řádu jednotek milionů.
Pokud bychom si chtěli pořídit krásný Cadillac jako veterán ze zlatého období značky, mohl by nám stačit milion pouze jeden. V Česku je několik firem, které k nám dovážejí veterány z USA a při troše štěstí narazíte na zachovalý exemplář u kterého nebude nutná celková renovace.
Náklady na renovaci a chromování
Kvalitní renovace Cadillacu nás bude stát velké finanční prostředky a bude i nouze o kvalifikované řemeslníky. Galvanické chromování s měděnou podkladovou vrstvou je velmi nákladné a vozy Cadillac se právě vyznačovaly velkým množstvím chromovaných doplňků. Pochromovat nárazník nás vyjde i na dvacet tisíc korun.
Složitá automatika a elektrifikace
Dále nastává problém v obnově funkcí složité automatiky. Bude obtížné přivést k bezvadnému chodu všechny elektrifikované součásti vozu. Záleží totiž, jestli chceme mít vůz spíše na parádu a sváteční vyjížďky nebo chceme mít vůz i perfektně funkční jako by byl právě vyroben.
Velká hmotnost, motor a spotřeba
A v neposlední řadě je podstatné, že Cadillac z padesátých let, který se vyznačuje velkou váhou vozu a velkým obsahem motoru, má opravdu velkou spotřebu paliva.
Commentaires