top of page

Československé vozy inspirované Amerikou

Michal Kovařík

Zdroj obrázku: DALL-E a moje hlava :)


Můj kamarád Michal napsal další skvělý článek k tématu motorismu. Předávám slova už jemu...


Předválečný Československý automobilový průmysl byl především postaven na výrobě lidových, cenově dostupných vozů s nízkým obsahem motoru.

Ve druhé polovině 30. let se u nás zvýšila produkce silnějších a luxusnějších vozů.

Aero, Tatra a Walter


Aero, výrobce malých lidových vozítek uvádí na trh luxusní roadster Aero 50, ve výrobním programu kopřivnické Tatry se objevují reprezentativní velké limuzíny s aerodynamickou karoserií počínaje typem Tatra 77.



A tady Tatra 77.




Za zmínku stojí pražská automobilka Walter, která už na počátku 30. let sériové vyrábí cenově velmi drahé vozy s vysokým výkonem.


Československé karosérie


Předválečný Československý kapitalismus také nabízí movitějším zákazníkům individuální zakázkovou výrobu karoserií.


Zdroj obrázku: DALL-E a moje hlava :)


Možná jste někdy slyšeli o našich předválečných vynikajících karosářích a jejich firmách poskytujících zakázkovou výrobu karoserií:





Objevují se výrobky inspirované italskými či americkými karosáři.



Další vývoj v kostce


Výroba veškerých osobních automobilů je u nás během světové války zastavena a další vývoj probíhá v některých závodech pouze v utajení.


Po skončení války a postupné obnově poškozených strojírenských zařízení a továren jsou montovány stejné osobní automobily jako před válkou ještě ze starých zásob.


Postupně dochází k znárodnění československého průmyslu a objevují se nové typy automobilů.


Důležitá postava Zdeňka Kejvala


Už za války (pravděpodobně v roce 1944) začíná rozkreslovat návrhy karoserie nového lidového osobního automobilu Zdeněk Kejval.


Z mnoha dochovaných skic je zřejmá inspirace americkými vozy, vyráběnými koncem 30. let.


Důraz na aerodynamiku, zploštělá záď karoserie, poměrně velké množství chromovaných prvků přední masky.

Aero Minor a Škoda Tudor



Automobil je následně sériově vyráběn od roku 1946 v továrně Aero jako typ Aero Minor, slaví četné exportní úspěchy (Belgie, Švýcarsko) a jeho výroba je nesmyslně ukončena politickým rozhodnutím počátkem 50. let.



Škodovy závody, znárodněné už v roce 1945 a přejmenované na Automobilové závody národní podnik, uvádějí do výroby těsně po válce lidový automobil, známý pod označením Škoda Tudor.


I tento vůz nezapře inspiraci americkými vozy.

Přední maska opět s množstvím chromovaných žeber, moderní hranatá palubní deska, volant ve stylu Art Deco, velmi progresivní zpracování zadních světel.


Pro Americký automobilový průmysl té doby je množství chromovaných doplňků naprosto zásadní a najdeme je na každém voze.




Další příklady vozů inspirované Amerikou


Později po válce se objevují i luxusní a reprezentační vozy sériové výroby, jejichž cílovým zákazníkem jsou zpravidla státní instituce a podniky.



Tatra po "lidovějším" čtyřválci typu 600 Tatraplan přichází v polovině 50. let s luxusním osmiválcem Tatra 603 (návrh karoserie Z. Kovář 1954).



První typ tohoto modelu dostal výrazné chromované nárazníky s hroty zakončenými pryží. Už tento prvek evokuje americké limuzíny Cadillac a mnohé další té doby.

Zdroj obrázku: DALL-E a moje hlava :)



Americké vozy 50. let se doslova vyznačovaly velkými chromovanými nárazníky. Přední maska Tatry 603 neměla designově obdobu ve vozech východního bloku.


Co je však známé a zřejmé, americkými vozy se notně inspiroval automobilový průmysl SSSR, některé reprezentační vozy jsou téměř kopiemi těch z USA.

24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page