
Nechci se omezovat tím, že "české blues" znamená = nutně to musí mít také český text. Proto bude v mých tipech na kapely a interprety spíš výchozím bodem, že jde o lidi narozené zde v ČR.
Víte, jak vlastně definovat blues? Pokoušíme se o to s dalšími lidmi a muzikanty v tomto článku.
Fascinující je to, že muzikanty které zde v kostce představuji mají všichni svůj vlastní rukopis, rozeznatelnou hudební signaturu. To je známka toho, že je to prostě dobré a své :)
Protože máme mnoho skvělých bluesmenů a bluesmenek, tak se omlouvám všem, které se do článku teď prostě nevešli :) - bude to tím, že jsem si nevzpomněl, ale až mi to tam "doteče" a vzpomenu si, rád je doplním.
Vladimír Mišík a ETC
Legenda českého "bigbítu" z Letné, která blues servíruje s pozoruhodnou poetickou jemností i syrovou energií. Mišíkův hlas je navíc jako dobře uleželý sud bourbonu – čím starší, tím lepší (ne, že by ale v mládi nebyl také skvělý).
Proč se vám to bude líbit?
Protože kombinace hlubokých textů a vlastního hudebního jazyka, vycházejícího z blues, je v našem prostředí jedinečným koloritem. Mišík byl navíc jeden z prvních, kdo se o takový kontext u nás zasadil.
Ivan Hlas
Blues s vůní hospod, letních večerů a starých přátelství. V jeho písních je cítit nostalgie, ale také nádherná chuť do života. Jeho akustická kytara hřeje naše uši jako první jarní sluneční paprsky.
Proč se vám to bude líbit?
Ivan Hlas je mistr slova. Píše texty, které jsou kované realitou života, ale zároveň v nich najdete sami sebe a symbolický přesah.
Žlutý Pes
Americká Route 66 převedená do češtiny – bigbítová klasika, co voní po benzínu, dálkách a poctivém blues-rocku jižanských dálav a horizontů.
Proč se vám to bude líbit?
Protože charisma a lyrika Ondřeje Hejmy produkuje dobrou pohodu, humor a řemeslně skvělou hudbu.
Michal Prokop a Framus Five
Když se potká soul, blues a rock s dokonalým citem pro výraz a češtinu. Michal Prokop se navíc dokázal vždy obklopit neuvěřitelnými hudebníky. Sám pamatuji na koncert jeho tria s - bluesové nebe mu hojně přej - zesnulým Lubošem Andrštem a Janem Hrubým na housle. Byl to nářez.
Proč se vám to bude líbit?
Protože umí spojit sofistikovanou hudbu s emocemi, co jdou rovnou na dřeň. A hlas Michala Prokopa je jako český Ray Charles svého druhu (tady doporučuji si poslechnout první desky ze 60. let)
Luboš Andršt
Jestli nějaký český kytarista vrcholně porozuměl tomu, jak hrát krásná bluesová sóla, že budete koukat jako puk, tak jméno jeho je Luboš Andršt.
Napsal i pár kytarových škol a fúzoval i jiné žánry, ale blues bylo vždy jeho domovinou, do které se rád vracel.
Proč se vám to bude líbit?
Protože z jeho kytarové hry cítíte, že blues má moc rád. Upřímnost kytarového tónu je cestou pro nalezení vlastního frázování.
Ondřej Žlábek
Ondra je současnou generací českých bluesových harmonikářů a jistě o jeho umu v dalších letech uslyšíme stále víc a víc. Ondru zdobí vybroušené fráze a cit na každém tónu. Tohle je radost slyšet.
Proč se vám to bude líbit?
Protože to zní společně s partou dalších muzikantů (kamaráda Honzy Svorníka, Jiřího Maršíčka a Markuse Jurkoviče) naprosto autenticky, až máte pocit, že sedíte v nějakém skutečně zadýmaném chicagském baru a ta kapela opodál na pódiu vážně válí!
Eva Olmerová
Když se oheň potká s vodou, vznikne z toho živel jménem Eva Olmerová.
Další příběh pohnutého osudu, neklidu, boje s démony i geniality, který se nevešel do běžných životních škatulek.
Proč se vám to bude líbit?
Zpěváčka se šarmem v hlase, kde najdete jizvy i naděje. A to je přece blues.
Jan Spálený & ASPM
Po Mišíkovi další nestor české bluesové scény. Prvotřídní básník. Jeho hudba je jako dobře padnoucí starý podzimní kabát – pohodlná a plná obrazotvorných vzpomínek.
Proč se vám to bude líbit?
Protože je to jako takový český Leonard Cohen s klavírem a více nakřáplým bluesovým hlasem.
Petr Kalandra
Když se napíše A, musí se dopsat i B, neboli když Spálený, tak je tu i Kalandra. Jejich životy jsou provázané.
A s trochou nadsázky by se dalo říct, že to byl jediný skutečný hippík a tulák. Co zahrál a zazpíval, tak také žil.
Proč se vám to bude líbit?
Jestli Spálený je Cohen, tak Kalandra je takový český Bob Dylan šmrncnutý Neilem Youngem.
Krausberry
Blues pro lidi, co vědí, že život umí rány rozdat, ale i přijmout.
Zapálíte cigaretu a otevřete okno a dlouhým pohledem dohlédnete až na samou radost a bolest života.
Proč se vám to bude líbit?
Martin Kraus je nezaměnitelný hlasem českém bluesové scény, stejně jako jeho kapela.
Bluesberry
Petar Introvič byl takový "český" John Mayall. Neúnavný tahoun a muzikant, který blues miloval 24/7.
Bez něj by hanspaulská scéna snad ani nevznikla.
Proč se vám to bude líbit?
Ta hudba má nadhled a humor. A o tom je také blues.
Matěj Ptaszek
Další bluesový živel a harmonikář, který si vydobyl respekt i v zahraničí.
A není vůbec divu, když hraje, tak máte pocit, že se jeho harmonika hraním snad brzo úplně vznítí.
Proč se vám to bude líbit?
Protože nevěříte vlastním uším. Máte dojem, že slyšíte 60letého bluesmena od Mississippi. Ale hlasem je to náš fenomenální Matěj Ptazsek.
Ondřej Konrád
No prostě...Další skvělý foukačkář (fakt jich jako země máme skvělých mnoho) u nás, co bluesové hudbě rozumí jako málokdo.
Proč se vám to bude líbit?
Protože jeho hra má svůj říz a tempo. Jako zkušený muzikant, který hrával hodně i s Lubošem Andrštem prostě ví, jak to "rozjet" jako drak, a kdy jen "bublat v pozadí" jako mokřady v končinách Bayou (o těch se více dozvíte v tomto článku).
Comments