Zdroj obrázku: DALL-E a moje hlava :)
Píše se o nich mnoho fantasmagorií. Ezo sféra a lovci pochybných "zázraků" se na nich přiživují a diskreditují je. Ona totiž prostá skutečnost jejich působení je daleko fascinující i dnes z pohledu současného člověka. A to do toho nemusíte tahat různé poklady a tajné nauky.
Proč templáři vznikli a jaký byl jejich cíl?
Bylo po 1. křížové výpravě (tudíž začátek 12. století). A hrstka významných - dobré i zmínit původně zámožně založených - rytířů v Jeruzalémě přemítala, co dále. (Který cvok by se dnes vzdal svého bohatství, nebo by ho vložil do vize duchovních rozměrů, že?)
Je tam velmi důležitá přítomnost postavy Hugues De Payense. On a dalších 8 rytířů se zavazují ke společnému životu a cíli.
Zdroj obrázku: DALL-E a moje hlava :) Jestli jich bylo reálně 6, nebo 9 asi není tak podstatné, jako to, že se začal formovat nějaký výstup a cíl další činnosti těchto rytířů, kteří přemýšleli co dále.
Cíl činnosti?
Jako primární cíl si předsevzali chránit křesťanské poutníky na cestě do Svaté země.
To, že postupem let se z nich stali např. vlivní bankéři (vlastně první v Evropě s tak rozsáhlou sítí) a přidali se další atributy bych jim vůbec nezazlíval, to vše má nějaký svůj historický kontext.
Ale i tak jejich finální cíl totiž stále zůstával stejný.
Proč zrovna název Templáři?
Oficiálně Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu neboli templu.
Protože se původně shlukovali u zbytku Šalomounova chrámu a v roce 1119 cca datuje jako oficiální vznik řádu (V roce 1129 byl řád oficiálně schválen katolickou církví na koncilu v Troyes, čímž získal oficiální uznání a podporu).
"Tehdejší král Balduin II. jim daroval jeruzalémskou mešitu Al aksá, kterou předtím postavili na Chrámové hoře muslimové na místě původního židovského Šalamounova chrámu /Templu, podle kterého si Templáři zvolili své jméno."
O.S.M.T.J. "Stručná historie O.S.M.T.J." Historie, https://osmtj.info/historie/strucna-historie-o-s-m-t-j/
Z toho pramení i mnoho legend a nejapností, že tam na tom, jistě historicko-duchovním a významném místě objevili templáři, "mnoho ezo mouder a tajných technik", což si jako vážně nemyslím.
Bojové dovednosti a disciplína
Templáři byli v tomto vskutku výjimeční.
Jejich výcvik (a dnes bychom řekli tzv. mind-set) zahrnoval takové "lahůdky" , že se z boje nikdy neustupuje, pokud nedá velmistr pokyn.
V arabských kronikách se o nich proto také píše v tom smyslu, že templáře je lepší zabít, než vzít ho do zajetí. Protože neměl ani svou víru odvolat, takže je de facto neužitečným otrokem.
Zdroj obrázku: DALL-E a moje hlava :)
Není divu, dokážeme pochopit, že z nich šel opravdu strach a každá bitva či menší šarvátka, které se templáři zúčastnili také znamenala, že to nebude nikdy pro druhou stranu úplně jednoduché.
Svou pevnost a organizovanost prokázali např. při 2. křížové výpravě.
Kdy část vojska křižáků společně s templáři cestovala do Svaté země po souši (přes Byzanc a dnešní Turecko) a právě templáři převzali celou kontrolu nad tímto procesím ve smyslu logisticko-disciplinárním. Protože křižáci se stali postupně de-organizovanou kopou lidu (napomohlo tomu také to, že byli neustále napadání skupinkami místních válečníků).
"V hlavním voji se šířila nekázeň a panika, ale oni pomohli těm, kdo byli blízko nich, turecký útok přežít. Snad nejdůležitější bylo, že templářský kontingent vedl francouzský řádový mistr Everard de Barres, kterému Ludvík důvěřoval."
JONES, Dan. Rytíři Templu: vzestup a pád Řádu templářů. Str. 91. Přeložil Milan DVOŘÁK. Praha: Beta, 2019. ISBN 978-80-7593-048-4.
Řeholi templářům sepsal sv. Bernard z Clairvaux
Svatý Bernard byl významný cisterciácký opat a teolog 12. století.
Už za svého života získal ostruhy nesmlouvavého "duchovního lučištníka", co své teologické "šípy" pouštěl zleva doprava.
Zdroj obrázku: DALL-E a moje hlava :) Tak to vidíme v naší "změkčilejší době myšlení", ale tehdy to bylo normální, že lidi argumentují a mají tah na bránu.
Je známá také jeho výměna názoru s opatem Sugerem ohledně architektonických záležitostí (a nejen jich). Článek o jejich vzájemné korespondenci najdete zde.
Opat Suger ze St. Denis je spojován s "prvním gotickým" stavebním vzmachem v Evropě.
O osobě Sv. Bernarda a kontextu doporučuji všem zdařilý popis např. v knize Románská symbolika: Duch 12. století.
Řehole má 72 článků.
A celým jménem se jmenuje "Regula Pauperum Commilitonum Christi Templique Salomonici."
Komentovala a upravovala všechny aspekty řádu, aby plnohodnotně odpovídala životu v chudobě, čistotě a poslušnosti.
V online prostředí si ji můžete zde prostudovat.
Mimochodem, když nemáte aspoň základní řád, pravidla (která ale ctí kontext situace) :) apod. nastupuje prokrastinace, nuda a člověk začne mít sklon v osobní rovině i degenerovat. Což je pak smutný případ.
Ukázka z řehole: O špičatých botách a tkaničkách
Řehole je pojímána opravdu velmi detailně, pro někoho až možná (dnes) nepochopitelně.
Zdroj obrázku: DALL-E a moje hlava :)
Ten kontext je ale zde myšlen, že aby templáři nevypadali jak světští rytíři a neholdovali módním trendům (dnes by se jistě v aktualizované řeholi zakazovaly analogicky různé "proužky" a fajfky")
"Zakazujeme špičaté boty a tkaničky a zakazujeme všem bratrům je nosit, ani je nepovolujeme těm, kdož slouží domu na dobu určitou. Přesněji jim zakazujeme za všech okolností mít boty se špičkami nebo tkaničkami, protože je prokázáno a dobře známo, že tyto odporné věci patří pohanům. Ani by neměli mít vlasy nebo oděv příliš dlouhé, protože ti, kteří slouží nejvyššímu stvořiteli, musí být nezbytně čistí uvnitř i vně skrze příkaz samotného Boha, jenž pravil: Estote mundi quia ego mundus sum. To jest: Buďte čistí, jako jsem čistý já."
Podléhali čistě jen papeži a proč to mohlo být problém?
Tudíž velká míra nezávislosti.
Představte si to, že jste velmistr velmi mocného řádu, z kterého:
jde strach ve Svaté Zemi v očích Arabů - kvůli vaší disciplíně.
jde strach v očích "špekulujících" duchovních, králů a šlechty v Západním Evropě - kvůli tomu, že si od vás půjčují peníze (a to ani nemluvě, jak jste získali, že?), zároveň jim je spravujete a nemohou vám ještě ke všemu dávat úkoly, protože jim nepodléháte.
A ještě o vás kolují pověsti a fámy, že jste okultisti (zjednodušeně řečeno), protože si lidi vytvářejí "mýty" a bajky o čemkoliv.
Podtrženo a sečteno - máte problém, protože máte velkou nezávislost v očích druhých, a to se často nepromíjí.
S přihlédnutím k lidské povaze a jejích možných nižších vzorců chování převedených do praxe - dříve nebo později vás někdo bude chtít "zaříznout". A bude de facto fuk, jestli jste skutečně něco "provedli", nebo ne.
Proto ctí dnešní vědce a historiky to, že jsou už zajedno v tom, že celý "monstr proces" zatýkání a rušení řádu templářského na začátku 14. století byl prováděn s jasným postranním záměrem a cílem. Domnělé "veřejná" soudní přelíčení a jednání s templáři jsou jen fraškou na nějakou spravedlnost.
Templáři v Zemích Koruny české
Přicházejí k nám až ve 30. létech 13. století, což mi přijde dost pozdě, ale budiž.
V roce 1231 je zmínka, že zde mají 4 komendy - sv. Vavřince, Uhříněves, Jamolice a Čejkovice (dodnes jsou zde po nich velké a dlouhé sklepy na pěstování a skladování vína) Více o jednotlivých místech si můžete přečíst např. zde.
Je také doložena účast templářů (byli tam přítomni i další tehdejší rytířské řady) roku 1241 proti Mongolům u Lehnice.
Což je zajímavé v tom, že se jedná zřejmě o jedinou evropskou bojovou účast templářů ve Střední a Východní Evropě.
K templářům u nás se dále váže postava komtura Ekka - více o něm v tomto článku (až někde dole, škoda, že autor nemá kotvu přímo na to).
Portugalský Řád Kristův je de facto nástupcem Templářů
Začátek 14. století. "Monstr procesy" ve Francii s templáři vrcholí. Všichni králové v Evropě "tuší", že bula, kterou právě čtou v ruce o oficiálním zrušení templářů je psána papežem pod jistým tlakem a vyhrožování. ze strany francouzského krále.
Proto se je králům moc zatýkat nechce, natož upalovat (ani u nás nebyli templáři nějak extra postihováni). Na to jim jsou až moc užiteční.
Zdroj obrázku: DALL-E a moje hlava :) Nejdůvtipněji a nejvíce elegantně se to povedlo vyřešit portugalskému královi Dinisovi I. Prostě založil nový řád a templáře s veškerým jejich majetkem tam převedl. Dokonce požádal papeže o posvěcení nového řádu Kristova. Papež to v roce 1319 (5 let po úmrtí posledního velmistra) schválil a potvrdil! Čímž dokazoval jen to, že se "chytal jakéhokoliv stébla", aby templářům aspoň trochu mohl pomoci.
"Tišší" hospodářští pracanti
To je samý Svatý Grál, poklady, ale zamysleme se trochu rozumně.
Pokud byli templáři jedinečný rytířsko/mnišský řád, tak to mnišský je ohromně důležité. Proč?
Protože to byli obecně mniši, kdo po pádu Západořímské říše v Evropě:
Uchovali antickou vzdělanost.
Vybudovali hospodářská sídla a naučili okolní lid dovednostem.
Postavili první sirotčince a obecné školy
Klučili lesy a vysušovali půdu.
Vyvíjeli technologické inovace a vynálezy (od pivovarnictví, vodní mlýn až po metalurgii).
Ono se o tom dnes moc nemluví, ale je to tak. Na tomto "podloží" civilizace evropského prostoru dodnes stojíme, přátelé.
O tomto tématu je nádherně komplexně pojednáno v 3. kapitole knihy Jak katolická církev budovala západní civilizaci, s názvem: Jak mniši zachránili civilizaci.
Zdroj obrázku: DALL-E a moje hlava :) Totiž ať jste ateista, či ne, dnes všichni seriózní historici vědí, že to tak prostě bylo.
Proto i templářský řád se ve své mnišské větvi v Evropě podílel významně na kultivaci hospodářství. A dle mě se to dostatečně nedoceňuje.
Příklady
Např. v Portugalsko templáři pomohli vytvořit zavlažovací systém v okolí řeky Zêzere (je o tom zde https://en.wikipedia.org/wiki/Knights_Templar_in_Portugal), nebo výše uvedený příklad vinných sklepů v Čejkovicích.
Zdroj obrázku: DALL-E a moje hlava :) Zrovna v tom Portugalsku (ale i v sousedním Španělsku v dalších zemích Evropy) se stali tak významní i po stránce budování kostelů, hradů a měst, že de facto byli "pravou rukou" králů.
Zajímavosti a fakta v kostce
Původ názvu: Templáři získali své jméno podle Chrámové hory (latinsky „Templum Solomonis“) v Jeruzalémě, kde původně sídlili.
Ochránci poutníků: Hlavní misí templářů bylo chránit poutníky na cestě do Svaté země během křížových výprav.
Symbol červeného kříže: Červený kříž na bílém plášti templářů měl symbolizovat jejich připravenost prolít krev pro Krista.
Velmi striktní pravidla: Žili podle přísného řádu a dodržovali sliby chudoby, čistoty a poslušnosti, podobně jako mniši.
Finanční inovátoři: Templáři byli také průkopníky v bankovnictví. Poutníci si mohli uložit peníze v Evropě a vybrat si je v Svaté zemi, čímž se vyhnuli nebezpečí krádeží.
Univerzálnost: Templáři měli své pobočky/komendy po celé Evropě, včetně Portugalska, Španělska, Francie, Anglie, a dokonce i střední Evropy.
Města a hrady: Templáři vlastnili a spravovali mnoho hradů (Tomar např.) a pevností, z nichž některé byly strategicky umístěné na klíčových obchodních cestách.
Jazyk řádu: Oficiálním jazykem templářského řádu byla latina, ale v různých zemích používali i místní jazyky.
Stavitelé chrámů: Templáři byli významní stavitelé kostelů a klášterů po celé Evropě. Některé z jejich staveb jsou dodnes zachovány, například templářský chrám v Londýně.
Kypr: Po pádu Jeruzaléma se templáři na čas usadili na Kypru, který se stal jedním z jejich hlavních center.
Španělsko: Templáři hráli důležitou roli ve španělské „Reconquistě“ – znovudobytí Pyrenejského poloostrova od muslimů.
Legenda o prokletí: Poslední velmistr templářů, Jacques de Molay, byl popraven v roce 1314 a údajně před smrtí proklel francouzského krále a papeže, kteří oba zemřeli krátce poté.
Comments