top of page
  • Obrázek autoraPavel Jartym

Platón: Zajímavosti o něm



Zdroj obrázku: DALL-E a moje hlava :)


Platón je fascinující postavou.


Jak říkal Roger Scruton (významný myslitel 20. století), tradice západní filosofické myšlenkové "věže" je jen jedním velkým komentářem k němu - hlavnímu kamenu celé stavby.


Jo a tohle není Wiki či tak, ale spíše, co mě osobně zaujalo. Takže v tom nehledejte "vyčerpávající historický a letopočtový jízdní řád".

Třeba sem něco dalšího časem doplním.



Platón čtený "perspektivou" Aristotela není nejšťastnější volbou


Je to jako kdyby Aristoteles "zasypával" Platóna do gumových bonbonů, a přitom Platón sladké nerad, a celou dobu "frčel" na řapíkatým celeru.


Zdroj obrázku: DALL-E a moje hlava :)


Jak ve 20. století nádherně prokázala tübingenská a milánská škola - dosavadní rámec čtení a komentování Platóna mělo povážlivé trhliny, které badatelé ignorovali. Dělalo se, že jako "neexistují". Např. jde o to, že Platón sám psal, že by to nejcennější ze svých znalostí nikdy nesvěřil psanému projevu, neboli že existoval korpus tzv. nepsané nauky, které jsou klíčem k dešifrování psaných dialogů. Aristoteles (možná záměrně/možná ne) dost i "nešikovným" způsobem degradoval charakter Platónovy filosofie, protože z něj učinil takovou prazvláštní postavičku, vytvořil z něj myslitele, který si v hl. otázkách odporuje a nedomýšlí své předpoklady a jejich závěry. Ale to vůbec není pravda a není to takto jednoduché. Pak se Platóna postupem času také chytali esoterici a různé pokoutné "myšlenkové bandy", ale ty jsou už úplně někde jinde. To nemá ani cenu komentovat.


Zdroj obrázku: DALL-E a moje hlava :)

Kde se více informovat o "novém čtení" Platóna?


Dobře o tom tématu "nového čtení" Platóna píše např. u nás český známý a renomovaný filosof pan Roman Cardal ve své knize Filosofie jako lék, která navazuje na knihu italského znalce antického prostředí, Giovanni Realeho - vyšla zde u nás v ČR také jeho kniha s názvem Platón.


Komplexní pozadí Platónových myšlenek



Tajemná Atlantida


Věděli jste, že celkově tématu Atlantidy věnuje (napříč) ve svém psaném díle na cca 15 stran? Tuto informaci jsem zachytil z YouTube kanálu Úžasný Svět Záhad. Je to dost možné (ono je asi jedno jestli je to 8 stran nebo více, protože jde spíše o tu pozornost tomu tématu věnovanou).


Zdroj obrázku: DALL-E a moje hlava :)


Akademie (první svého druhu)


Platón založil první instituci vyššího vzdělání na západě, Akademii, kolem roku 385 př. n. l.


Zdroj obrázku: DALL-E a moje hlava :) Tato instituce přitahovala studenty a myslitele z celého antického světa až do jejího uzavření v roce 529 n. l. na příkaz východořímského (byzantského) císaře Justiniána I. Proč se tak stalo jsem zatím hluboce nezkoumal, možná časem sem tu informaci doplním.

Díla ve formě dialogů


Tohle taky nikdo před Platónem nedělal (nebo o tom prostě minimálně nevíme). Prostě většinu svých děl psal literárně vybroušeným dialogem. To je naprosto geniální počin.

Zdroj obrázku: DALL-E a moje hlava :) Protože to symbolizuje, jak by skutečně mohli vypadat reálné debaty různých zúčastněných diskutujících (a také jejich stupeň předporozumění a porozumění samotnému tématu dialogu) např. o Kráse, Spravedlnosti, Pravdě, Dobru apod.


Často se v dialozích jako hl. postava vyskytuje Platónův učitel Sókratés - muž, který snesl tzv. Nebe na zem.


Platónova jeskyně


O tom snad není třeba psát. K tomu už se vyjádřilo mnoho povolanějších lidí než jsem já.

Kdyby nebyla P. jeskyně, nikdy nevznikne takový film Matrix. To je naprosto jasný. Ale znám člověka, co tohle brilantně rozebírá - jmenuje se Matěj Široký a rozhodně všem doporučuji jeho YouTube kanál.


Matěj to rozebral do 3. samostatných videí.








50 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page